O ŠUNGITE
Šungit je polyminerálna uhlíková hornina. Jej vek sa odhaduje na 2 miliardy rokov a je uložený v najstarších vrstvách zemskej kôry. Jediné nálezisko sa nachádza v Karélii v severozápadnom Rusku. Rozloha náleziska je asi 10 tis. km2 a predpokladaná zásoba je 1 miliarda ton. Vedci, ktorí sa týmto objavom zaoberali, dostali v roku 1997 Nobelovu cenu.

Šungit sa vyznačuje vysokou pevnosťou, hustotou, chemickou stabilitou, elektrickou vodivosťou a mimoriadne aktívnou sorpčnou a katalytickou schopnosťou. Má vynikajúce liečivé schopnosti, ktoré využívali už ľudia v 18. storočí.

ŠUNGITOVÉ KÚPELE
V oblasti Karélie sa nachádzajú šungitové kúpele, založene cárom Petrom Veľkým, kde sa liečia hlavne deti. Je tu miestnosť obložená šungitom, ktorá má výrazný očistný a regeneračný vplyv. Tu sa začal aj prvý výskum šungitu. Boli zistené napríklad jeho antiseptické účinky. To podnietilo cára Petra poskytnúť svojim vojakom šungit pre potreby čistenia pitnej vody. Vo vojne proti Švédsku sa účinky šungitu prejavili veľmi dôrazne, keďže sa v ruskej armáde na rozdiel od švédskej neobjavili žiadne problémy spojené s pitnou vodou.

PREČO JE ŠUNGIT TAKÝ VÝNIMOČNÝ
Fullerén je uhlíková molekula, ktorá je typická svojou guľovitou molekulárnou štruktúrou a symetriou. Šungit má uhlíkovú formu skladby fullerénu. V tomto storočí priniesla veda viac svetla do objasnenia výnimočnosti fullerénov. Prispeli k tomu aj poznatky nositeľov Nobelovej ceny, ktorí v 90. rokoch objavili osobité vlastnosti umelo vytvorených fullerénov, predtým ako bol zistený ich výskyt v šungite v zemskej kôre. Pritom boli v týchto fullerénoch objavené ich antioxidačné vlastnosti. Antioxidanty ako napríklad vitamíny alebo karotény sú pre život a zdravie nevyhnutné.
Prírodná štruktúra tohto minerálu sa veľmi podobá enzýmom vo všetkých živých bunkách, dokonca aj hemoglobínu. V tejto hornine je uhlík pravidelne usporiadaný do globúl. Šungit obsahuje takmer všetky prvky periodickej sústavy. O čiernom prírodnom šungite sa hovorí ako o ozajstnom zázraku, pretože dokáže pohlcovať z okolia i odnímať od ľudí rôzne negácie vrátane emócií a tiež bolesti.

"VODNÝ FILTER" PRE ENERGETICKY AKTÍVNU VODU
Svoj výnimočný účinok odhalí šungit práve vo vode, kde sa jeho minerálne zložky rozpustia a vyčistia vodu od znečistení. Šungit sa najviac hodí na čistenie a energetizovanie vody naviazaním látok na molekulárnej úrovni na svoje jadro. Z vody dokáže odstrániť ťažké kovy, železité prísady a organické zlúčeniny obsahujúce chlór, dusičnany a amoniak. Vodu obohacuje stopovými prvkami v optimálnom množstve a tiež mení jej energeticko - informačnú štruktúru, nabíja ju a aktivuje. Na rozdiel od iných, často polymérnych filtračných látok, neovplyvňuje šungit život vo vode.

ŠUNGIT A ZDRAVIE
Ukázalo sa, že v pôsobení s vodou má šungit vynikajúce liečivé schopnosti. Tlmí bolesti a má protizápalové účinky, pomáha liečiť rôzne zápalové ochorenia, alergické, vírusové, kožné, kĺbové ťažkosti, choroby látkovej výmeny. Pomáha obnovovať imunitu, pozitívne pôsobí na arteriosklerózu, gastritídu, kolitídu, prechladnutie, žlčníkové a obličkové kamene, cukrovku, artitídiu, atopické exémy, lupienku, preležaniny. Má skutočne veľkú liečivú silu proti chorobám srdca, pečene, chudokrvnosti, reumatizmu, vodnatieľke, ničí pôvodcov črevných zápalov a mnohým ďalším neduhom vrátane tých psychických.
Z vody dokáže odstrániť ťažké kovy, železité prísady a organické zlúčeniny obsahujúce chlór, dusičnany a amoniak. Vodu obohacuje stopovými prvkami v optimálnom množstve a tiež mení jej energeticko - informačnú štruktúru, nabíja ju a aktivuje.

AKTIVÁCIA PITNEJ VODY
Na dno čistej 3-litrovej zaváracej fľaše položíme šungit a zalejeme chladnou vodou. Nádobu nezakrývame a necháme pôsobiť 48 až 72 hodín. Tento čas je potrebné dodržať, pretože po ňom sa už energetická hodnota vody znižuje, teda voda nadobúda svoju pôvodnú štruktúru. Vodu prelejeme a používame max. 3 dni a v žiadnom prípade ju neodkladáme do chladničky. Pijeme 3x denne v množstve 0,1 až 0,15 l. Snažme sa vodu pripravovať (nabíjať) priebežne a môžeme ju piť aj dlhodobo.
Táto voda sa okrem vnútorného použitia využíva v kozmetike na omladenie pleti a pokožky, vlasov (znižuje ich vypadávanie, upevňuje ich korienky a tým zabraňuje plešateniu a zbavuje vlasy lupín), nechtov, výplachy hrdla, nosa, pri kožných chorobách ale aj popáleninách. Pri každodennom umývaní sa šungitovou vodou nám tento postup môže pomôcť navždy sa zbaviť akné a iných kožných zápalov, ale aj odlupujúcej sa kože. Obklady zo šungitovej vody pomáhajú urýchľovať hojenie rán, otlakov a odrenín. Pomocou obkladov sa lieči artritída, artróza a kŕčové žily. Nie prevarenú, ale len ľahko prihriatu vodu, v ktorej bol šungit ponorený 3 dni používame ako kloktadlo pri krčných ochoreniach, nádche, zápale ďasien, zubov, parodontóze a tonzilitíde.

ĎALŠIE VYUŽITIE ŠUNGITU
Veľmi zdravé sú i šungitové kúpele. Voda vo vani by mala mať teplotu 36 - 38 stupňov a ponoríme do nej valček so šungitovým štrkom (asi 300 gramov). Kúpeľ má trvať 10 - 15 minút a nie častejšie ako každý druhý deň. Kúpeľ upokojuje, odstraňuje stres a normalizuje spánok. Po prvých kúpeľoch si všimneme dobre hojace sa drobné trhlinky a ranky a po pravidelných procedúrach sa urovnávajú vážnejšie problémy - hoja sa pooperačné jazvy, miznú ekzémy a plesne.
Ak pridáte šungit do akvária, určite prospeje rybičkám, budú menej náchylné k rôznym chorobám a nech vás neprekvapuje, že voda ostane čistá omnoho dlhšie ako bez pôsobenia šungitu. Ak dáte na dno kvetináčov kúsok šungitového štrku, kvetinky sa vám určite odvďačia svojou krásou a šungit pridaný do vázy predlžuje životnosť rezaných kvetín. Na tieto účely stačí šungit, ktorý sme predtým dlhodobo používali napr. do kúpeľa, či nabíjanie vody.

ČISTENIE ŠUNGITU
Šungit raz za mesiac ponoríme na 2 - 3 hodiny do soľného roztoku a potom dôkladne umyť pod tečúcou vodou.